Hovädzie mäso sa po stáročia považuje za dôležitú súčasť stravy mnohých kultúr po celom svete. Jeho bohatá chuť a výživový obsah ho robia obľúbeným výberom pre mnohé domácnosti. Napriek tomu existuje okolo konzumácie hovädzieho mäsa množstvo mýtov a nejasností, ktoré môžu spôsobiť zmätok medzi spotrebiteľmi. Či už ide o obavy z tukov, cholesterolu, alebo otázky týkajúce sa udržateľnosti a etiky chovu dobytka, je dôležité rozlíšiť medzi zastaranými predstavami a aktuálnymi vedeckými poznatkami.

Tento článok má za cieľ objasniť niektoré z najčastejších mýtov a poskytnúť overené fakty o hovädzom mäse, aby sme mohli lepšie pochopiť jeho miesto v rámci vyváženej a zdravej stravy.

Nutričné zloženie hovädzieho mäsa

Hovädzie mäso je vynikajúcim zdrojom vysoko kvalitných bielkovín, ktoré sú základnými stavebnými kameňmi tela. Obsahuje všetkých deväť esenciálnych aminokyselín, ktoré sú potrebné pre rast a obnovu tkanív. Čo sa týka tukov, hovädzie mäso obsahuje kombináciu nasýtených a nenasýtených tukov, vrátane zdravých omega-3 mastných kyselín v menších množstvách. Hovädzie mäso má minimálny obsah sacharidov alebo ich neobsahuje vôbec.

Vitamíny a minerály v hovädzom mäse 

Hovädzie mäso je bohatým zdrojom mnohých vitamínov a minerálov, ktoré sú dôležité pre zdravie ľudského organizmu. Tu je prehľad niektorých z najdôležitejších živín, ktoré sa v hovädzom mäse nachádzajú:

 1. Bielkoviny: Hovädzie mäso je vynikajúcim zdrojom kompletných bielkovín, ktoré obsahujú všetkých deväť esenciálnych aminokyselín potrebných pre ľudský organizmus.
 2. Vitamín B12: Tento vitamín je kritický pre správne fungovanie nervového systému a tvorbu červených krviniek. Hovädzie mäso je jedným z najbohatších zdrojov vitamínu B12.
 3. Železo: Hovädzie mäso obsahuje heme železo, ktoré je lepšie vstrebateľné ako ne-heme železo z rastlinných zdrojov. Železo je dôležité pre prevenciu anémie a prenos kyslíka v krvi.

  Heme železo je zložitý chemický komplex, ktorý sa skladá zo železa a porfyrínu. Porfyrín je molekula, ktorá má tvar kruhu a obsahuje atómy dusíka. Táto forma železa je pre ľudské telo lepšie vstrebateľná v porovnaní s ne-heme železom, ktoré sa nachádza v rastlinných zdrojoch. Prítomnosť vitamínu C a ďalších faktorov v strave môže ešte ďalej zvýšiť vstrebávanie heme železa. Ne-heme železo vyžaduje na efektívne vstrebávanie určité podmienky, ako je napríklad dostatočná hladina kyseliny žalúdočnej a prítomnosť vitamínu C, ktorý pomáha premeniť železo na vstrebateľnú formu. Heme železo je dôležité pre prevenciu anémie a prenos kyslíka v krvi.
 4. Zinok: Zinok prítomný v hovädzom mäse je nevyhnutný pre imunitný systém, hojenie rán a správne fungovanie metabolizmu.
 5. Selén: Tento minerál má antioxidačné vlastnosti, pomáha chrániť bunky pred poškodením a podporuje zdravie štítnej žľazy.
 6. Niacín (Vitamín B3): Niacín podporuje zdravie pokožky, nervového systému a pomáha pri metabolizme.
 7. Vitamín B6: Podporuje metabolizmus aminokyselín a tvorbu neurotransmiterov, ktoré sú dôležité pre mozgovú a psychickú funkciu.
 8. Fosfor: Dôležitý pre zdravie kostí a zubov, fosfor tiež hrá kľúčovú rolu v energetickom metabolizme.
 9. Kyselina pantoténová (Vitamín B5): Podieľa sa na tvorbe hormónov a cholesterolu a je nevyhnutná pre metabolizmus potravy na energiu.
 10. Riboflavín (Vitamín B2): Riboflavín je dôležitý pre rast, vývoj a funkciu buniek v tele.
 11. Kyselina listová: Prispieva k tvorbe DNA a je dôležitá pre tehotné ženy, keďže podporuje správny vývoj plodu.
 12. Cholín: Podporuje funkciu mozgu, nervový systém a je dôležitý pre metabolizmus.
 13. Tuky: Hoci hovädzie mäso obsahuje aj nasýtené tuky, nájdu sa v ňom aj mononenasýtené a omega-3 mastné kyseliny, ktoré sú považované za srdcu prospešné.
 14. Kreatín: Kreatín, ktorý sa prirodzene vyskytuje v hovädzom mäse, je populárny doplnok výživy pre športovcov, pretože podporuje svalovú hmotu a výkonnosť.

Je dôležité pripomenúť, že obsah týchto živín môže kolísať v závislosti od toho, akú časť hovädzieho mäsa konzumujeme a ako je pripravené. Vyberanie menej tučných kúskov a správne metódy varenia môžu pomôcť maximalizovať prínosy a minimalizovať potenciálne riziká spojené s konzumáciou mäsa.

Mýty versus Fakty

Mýtus 1: Hovädzie mäso je vždy vysoko tučné a nezdravé.
Fakt: Hovädzie mäso obsahuje rôzne množstvo tuku v závislosti od konkrétneho svalu. Existujú chudé časti, ako je napríklad nízka roštenka alebo sviečková, ktoré majú nízky obsah tuku a sú vhodné aj pre ľudí sledujúcich obsah tukov v strave. Dôležité je vyberať si správne časti mäsa a zamerať sa na ich zdravú prípravu.

Mýtus 2: Konzumácia hovädzieho mäsa zvyšuje riziko srdcových chorôb.
Fakt: Výskumy ukazujú, že umiernená konzumácia chudého hovädzieho mäsa ako súčasť vyváženej stravy neovplyvňuje negatívne zdravie srdca. Dôležitý je celkový životný štýl a vyvážený príjem rôznych druhov potravín.

Mýtus 3: Hovädzie mäso je hlavnou príčinou zvýšeného cholesterolu.
Fakt: Cholesterol v tele je ovplyvnený mnohými faktormi, vrátane genetiky a celkového životného štýlu. Zatiaľ čo niektoré štúdie naznačujú spojenie medzi vysokým príjmom nasýtených tukov a zvýšeným cholesterolom, chudé hovädzie mäso môže byť súčasťou diéty, ktorá podporuje zdravie srdca.

Mýtus 4: Hovädzie mäso je ťažké na trávenie a nemalo by byť súčasťou stravy.
Fakt: Hovädzie mäso je bohatým zdrojom bielkovín, ktoré sú základným stavebným kameňom pre telo a sú nevyhnutné pre obnovu a rast svalov. Správne varené hovädzie mäso môže byť súčasťou zdravej stravy a je dobre stráviteľné.

Mýtus 5: Hovädzie mäso nemá miesto v diéte zameranej na chudnutie.
Fakt: Chudé hovädzie mäso môže byť súčasťou redukčnej diéty vďaka svojmu vysokému obsahu bielkovín, ktoré pomáhajú pri pocite sýtosti a môžu podporiť udržanie svalovej hmoty počas chudnutia. Dôležité je sledovať celkový príjem kalórií a vyvažovať stravu s dostatkom zeleniny a celozrnných produktov.

Na čo si dávať pozor pri kúpe hovädzieho mäsa 

Pri kúpe hovädzieho mäsa je dôležité zvážiť niekoľko faktorov, aby ste si boli istí, že kupujete kvalitný a čerstvý produkt. Tu sú kľúčové aspekty, na ktoré by ste mali myslieť:

 1. Pôvod mäsa: Uprednostnite mäso od lokálnych chovateľov alebo z overených zdrojov, kde viete, že dobytok bol chovaný v dobrých podmienkach a s ohľadom na udržateľnosť.
 2. Farba mäsa: Kvalitné hovädzie mäso by malo mať sviežu, červenú až tmavočervenú farbu. Vyhnite sa mäsu, ktoré vyzerá bledo alebo má šedivý nádych.
 3. Mramorovanie: Prítomnosť malých tukových žiliek v mäse, známe ako mramorovanie, je znakom kvality a prispieva k chuti a šťavnatosti mäsa po upečení.
 4. Vôňa mäsa: Mäso by malo mať čerstvú, mierne železitú vôňu. Ak cítite nepríjemný alebo kyslý zápach, môže to byť znakom, že mäso nie je čerstvé.
 5. Konzistencia: Pri stlačení by mäso malo byť pevné a pružné, nie mäkké alebo vodnaté.
 6. Balenie: Ak je mäso balené, tak by malo byť označené s dátumom zabalenia a expirácie. Balenie by malo byť neporušené bez známok úniku mäsovej šťavy.
 7. Certifikáty a označenia: Hľadajte mäso s certifikátmi kvality alebo označeniami, ktoré garantujú štandardy kvality a etického chovu.
 8. Dátum spotreby: Vždy skontrolujte dátum spotreby alebo dátum najlepšieho použitia, aby ste sa uistili, že mäso je stále vhodné na konzumáciu.
 9. Časti mäsa: Vyberajte správnu časť mäsa pre vaše potreby – niektoré časti sú vhodné na rýchle varenie, iné sú lepšie na pomalé dusenie alebo pečenie.
 10. Cena: Hoci nižšia cena môže byť lákavá, môže to byť na úkor kvality. Investícia do kvalitného mäsa sa často odráža na lepšej chuti a textúre. Vždy je dobré sa opýtať predajcu na pôvod mäsa, spôsob chovu a odporúčania na prípravu, aby ste získali čo najlepší produkt pre vaše potreby.

Na Bitúnku Mojmírovce spracovávame mäso len z kvalitných slovenských chovov.

Naše predajne
Bitúnok Mojmírovce - 100% chuť mäsa
Mäso by malo byť súčasťou bežnej stravy pre každého. Obsahuje veľa bielkovín, minerálov, železa, zinku, selénu a veľa potrebných vitamínov pre naše telo a organizmus.

Odborníci ho odporúčajú jesť každý deň najmä pre tých, ktorí sa snažia jesť zdravo a chcú si udržiavať svoju líniu. Pri výbere mäsa a mäsových výrobkov, je preto veľmi dôležité, aby bolo dodávané z kvalitných bitúnkov, v ktorých sa mäso spracováva v tých najprísnejších podmienkach a pod odborným dohľadom.

Bitúnok Mojmírovce zabezpečuje nákup z družstiev v Nových Sadoch, Jelšovciac, Mojmírovciach a z okolia Nitry, ktoré sú známe kvalitou svojho mäsa a vysokou odbornou starostlivosťou. Na bitúnku Mojmírovce porážajú, rozporcovávajú mäso a vyrábajú výrobky, ktoré putujú do predajní v Nitre.

Vrámci služieb, ktoré bitúnok Mojmírovce ponúka je zahrnutý aj rozvoz mäsa do svojich predajní každý deň. Pri väčších objednávkach sa odporúča ísť si mäso objednať priamo do predajne.
Odkedy pri nás otvorili svoju predajňu, chodím mäso nakupovať len k nim. Majú fakt výborné výrobky. Treba ochutnať.
Peter B., Nitra
Bitúnok Mojmírovce má najlepšiu údenú krkovičku akú som kedy jedol. Žiadna gumová hmota z reťazcov. Už zásobujem aj kolegov z BA.
Vlado Z., Nitra
Bitúnok Mojmírovce nám dodáva mäso najvyššej kvality. A to je to, čo chceme ponúkať naším zákazníkom.
Hotel River, Nitra