Keď sa rok chýli k svojmu záveru a ľudia sa pripravujú na príchod Nového roka, ako je to už dlhodobo zvykom, v mnohých domácnostiach sa v posledný deň roka, na Silvestra varí kapustnica – jedno z najcharakteristickejších a najobľúbenejších jedál slovenskej kuchyne.

Kapustnica je hustá polievka z kyslej kapusty, mäsa, klobásy, húb a iných ingrediencií, má v slovenskej kultúre hlboké korene. Pôvodne sa pripravovala ako sviatočná jedlá, ktorá symbolizovala hojnosť a pohostinnosť. Dnes je neodmysliteľnou súčasťou silvestrovských osláv, keď rodiny a priatelia spoločne vítajú nový rok.

Kapustnica má v každom kúte Slovenska svoju jedinečnú tvár a chuť. Od severu po juh a od východu na západ, recepty sa líšia a odzrkadľujú lokálne zvyky a dostupné suroviny. V niektorých regiónoch môžete nájsť kapustnicu s pridaním zemiakov alebo fazule, čo z nej robí ešte sýtejšie jedlo. V iných oblastiach sa zase kladie dôraz na rôzne druhy mäsa, ako sú napríklad údené rebrá, slanina či dokonca klobásy vlastnej výroby, ktoré polievke dodávajú charakteristickú dymovú arómu. Niektoré variácie kapustnice môžu byť obohatené o sušené slivky alebo jablká, čím sa zjemňuje kyslosť kapusty a vytvára sa zaujímavý sladko-kyslý kontrast. A hoci základ tvorí vždy kyslá kapusta a dobrý vývar, práve tieto regionálne nuansy robia zo silvestrovskej kapustnice pravú mozaiku slovenskej kulinárskej rozmanitosti.

A teraz sa poďme pustiť do prípravy kapustnice. Tu je jeden z mnohých receptov na prípravu.

Ingrediencie:

 • 2 kg kyslej kapusty (nakrájanej na menšie kúsky)
 • 2 nožicky údenej klobásy
 • sušené hríby (množstvo podľa chuti)
 • sušené slivky (voliteľné)
 • 400 g údeného mäsa (napr. krkovičky)
 • 400 g pliecka alebo krkovičky nakrájaného na kocky
 • 2 veľké cibule
 • 1-2 bobkové listy
 • Čierne korenie (celé alebo mleté)
 • Mletá červená paprika
 • kyslá smotana do dochutenie (voliteľné) 
 • 3 PL bravčovej masti alebo oleja

Postup:

 1. Najprv si pripravíme suroviny. Sušené huby namočíme v teplej vode a necháme ich aspoň hodinu napučiavať. Čerstvé mäso nakrájame na kocky. 
 2. V hrnci rozohrejeme masť alebo olej a na ňom opražíme nakrájanú cibuľu do zlatista.
 3. Pridáme nakrájané mäso, chvíľu podusíme, pridáme soľ a červenú papriku.
 4. Pridáme kyslú kapustu (v prípade potreby ju môžeme predtým opláchnuť), prilejeme adekvátne množstvo vody a pridáme bobkové listy, celé čierne korenie.
 5. Ďalej pridáme údené mäso (môže byť nakrájané na kocky, ja ho varím v jednom kuse) a klobásu (varím v celosti)
 6. Všetko spolu povaríme na slabom ohni približne hodinu a pol, kým sa mäso a kapusta úplne neprepájajú a nezmäknú.
 7. Medzitým scedíme huby, nakrájame ich na menšie kúsky a pridáme do polievky. Rovnako môžeme pridať sušené slivky. Varíme ďalších 20-30 minút.
 8. Po dovarení kapustnice vyberieme údené mäso a klobásu a nakrájame na kocky a klobásu na krúžky a dáme naspäť do kapustnice.

Silvestrovská kapustnica je pripravená k podávaniu! Ochutiť ju môžete lyžičkou kyslej smotany. Podávajte ju horúcu s chlebom alebo rožkami. Samozrejme nezabudnite na pohár dobrého vína alebo pohárik slivovice na oslavu príchodu Nového roka :)

 

Naše predajne
Bitúnok Mojmírovce - 100% chuť mäsa
Mäso by malo byť súčasťou bežnej stravy pre každého. Obsahuje veľa bielkovín, minerálov, železa, zinku, selénu a veľa potrebných vitamínov pre naše telo a organizmus.

Odborníci ho odporúčajú jesť každý deň najmä pre tých, ktorí sa snažia jesť zdravo a chcú si udržiavať svoju líniu. Pri výbere mäsa a mäsových výrobkov, je preto veľmi dôležité, aby bolo dodávané z kvalitných bitúnkov, v ktorých sa mäso spracováva v tých najprísnejších podmienkach a pod odborným dohľadom.

Bitúnok Mojmírovce zabezpečuje nákup z družstiev v Nových Sadoch, Jelšovciac, Mojmírovciach a z okolia Nitry, ktoré sú známe kvalitou svojho mäsa a vysokou odbornou starostlivosťou. Na bitúnku Mojmírovce porážajú, rozporcovávajú mäso a vyrábajú výrobky, ktoré putujú do predajní v Nitre.

Vrámci služieb, ktoré bitúnok Mojmírovce ponúka je zahrnutý aj rozvoz mäsa do svojich predajní každý deň. Pri väčších objednávkach sa odporúča ísť si mäso objednať priamo do predajne.
Odkedy pri nás otvorili svoju predajňu, chodím mäso nakupovať len k nim. Majú fakt výborné výrobky. Treba ochutnať.
Peter B., Nitra
Bitúnok Mojmírovce má najlepšiu údenú krkovičku akú som kedy jedol. Žiadna gumová hmota z reťazcov. Už zásobujem aj kolegov z BA.
Vlado Z., Nitra
Bitúnok Mojmírovce nám dodáva mäso najvyššej kvality. A to je to, čo chceme ponúkať naším zákazníkom.
Hotel River, Nitra